Akumulatory
Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorami AGM i żelowymi?
Akumulatory bezobsługowe wykonuje się obecnie w dwóch technologiach: AGM oraz żelowej.
W akumulatorach wykonanych w technologii AGM (Absorbed Glass Mat) cały elektrolit uwięziony jest (wchłonięty) w separatorach z włókna szklanego o wielkiej porowatości, znajdujących się między płytami. Akumulatory wykonane w technologii AGM mają niższą rezystancję wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach i dłuższy czas pracy, szczególnie przy rozładowaniu dużym prądem. Z kolei akumulatory wykonane w technologii żelowej posiadają elektrolit pomiędzy płytami w postaci żelu.
Kiedy akumulator należy wymienić?
Akumulatory VRLA wykorzystywane do pracy buforowej należy wymienić w momencie, kiedy ich pojemność spadnie do poziomu 80% pojemności znamionowej.
Pojemność akumulatora VRLA rośnie w ciągu pierwszych 5[%] czasu jego życia, aby ustabilizować się na poziomie 100[%] wartości znamionowej przez 70[%] czasu efektywnej eksploatacji. Następnie pojemność akumulatora zaczyna spadać, aż osiągnie 80[%] pojemności znamionowej, tj. poziom definiowany jako kres żywotności.
Jak odczytywać datę produkcji z akumulatorów?
Akumulator marki Secusdsd:
SB190218 ( przykładowy numer serii )
SB—-18 pierwsze dwie litery oraz ostatnie dwie cyfry są oznaczeniami fabrycznymi
–19—- pierwsze dwie cyfry od lewej oznaczają końcówkę roku produkcji (2019r)
—-02– trzecia i czwarta cyfra od lewej oznaczają miesiąc produkcji (luty)
Data produkcji: luty 2019 r.
Na co należy zwrócić uwagę podczas pracy akumulatorów w podwyższonej temperaturze?
Znamionowa temperatura pracy akumulatorów bezobsługowych wynosi 25 [°C]. Praca akumulatorów bezobsługowych w podwyższonych temperaturach powoduje bardzo znaczne skrócenie ich żywotności. Żywotność zmniejsza się o połowę na każdy trwały wzrost temperatury o 8 [°C] powyżej znamionowej temperatury pracy. Oznacza to, że akumulator eksploatowany w 33 [°C] zachowa 50 [%] a w 41 [°C] tylko 25[%] projektowanej żywotności.
Dla uzyskania maksymalnej żywotności akumulatora pracującego buforowo należy:
– instalować akumulator z dala od urządzeń będących źródłem ciepła (np. transformator, radiator),
– zachować przynajmniej 1,5 cm odstępu wokół akumulatora oraz stosować urządzenia z otworami wentylacyjnymi w obudowie dla zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza,
– zastosować efektywną naturalną lub wymuszoną wentylację lub klimatyzację,
– stosować układ ładowania z kompensacją temperaturową napięcia ładowania jeśli temperatura pracy będzie przekraczać 25 [°C].
Jaką gwarancję posiadają akumulatory?
Gwarancja obejmuje wyłącznie wady powstałe w akumulatorze w trakcie procesu produkcyjnego. W zależności od rodzaju pracy akumulatora (praca buforowa lub praca cykliczna) udzielamy następujących okresów gwarancyjnych:
okres gwarancji od daty sprzedaży przy pracy buforowej:
– Akumulatory SEC serii EH, EP i EV – 1 rok
– Akumulatory SEC serii DFS, DFD, DFDFTN, DFD, SD – 2 lata